Πρωτάθλημα scramble Κεντρικής Ελλάδος: το moto4fun στο βάθρο!

Αρθρογράφος: Θωμάς
Βαθμολογήστε το άρθρο
(8 ψήφοι)

Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λες. Μέσα όμως είναι αλλιώς και για μας στο moto4fun το να γράφουμε με τον δικό μας for fun τρόπο, είναι το α και το β (το ω έχει μαζέψει πολύ κόσμο πλέον...) από τότε που ξεκινήσαμε. For fun, λοιπόν, είχαμε τρέξει τον πρώτο μας χωμάτινο αγώνα πέρυσι τον Νοέμβριο (scramble και πάλι), απροπόνητοι και άπειροι. Έλα όμως που κολλήσαμε το μικρόβιο του χώματος και δεν υπάρχει καμία αντιβίωση να σε κάνει καλά. Τέσσερις μήνες και κάτι μετά, ανεβαίνουμε στο βάθρο και

μακάρι αυτή να είναι μόνο η αρχή! Βέβαια το βάθρο στους χωμάτινους αγώνες είναι κομμάτι μεγαλύτερο από το κανονικό, με έξι θέσεις να το απαρτίζουν, οι τρεις πρώτες παίρνοντας κύπελλο και οι τρεις επόμενες μετάλλιο. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή:

Η λέσχη των Τρικάλων διοργάνωσε ένα πολύ όμορφο και 'αντρικό' αγώνα, στημένο ανάμεσα σε δύο λόφους, με πολλά τεχνικά σημεία, γλιστερό γρασίδι και ανάποδες κλίσεις. Η σχεδίαση της διαδρομής των 2,5km ήταν τέτοια που επέτρεπε full ανοιχτό γκάζι σε πολλά σημεία της, αλλά και προσοχή λόγω των αρνητικών κλίσεων σε πολλές στροφές. Δεν υπήρχε μονοπάτι στη χάραξη και φυσικά η εκκίνηση (όπως σε κάθε scramble) έπαιξε τον μεγαλύτερο ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Οι κατηγορίες ήταν τέσσερις, δύο για το πρωτάθλημα κεντρικής Ελλάδας (S1 και S2 με 45' + 1 γύρο αγώνα) και δύο αντίστοιχα champion (90' + 2 γύρους) που συγκέντρωσαν τις πιο δυνατές συμμετοχές, καθώς ελλείψει πλήρους πανελληνίου πρωταθλήματος scramble φέτος (ΑΜΟΤΟΕ), πολλοί αθλητές enduro και motocross επιλέγουν τους αγώνες scramble για να προπονηθούν. Άξια αναφοράς είναι και η δυνατότητα συμμετοχής για τους πιτσιρικάδες της junior που κάνουν τα πρώτα βήματα τους στο χώμα.

Στην κατηγορία S1, όπου και συμμετείχαμε, από τους 14 που πήραν εκκίνηση την σημαία του τερματισμού είδαν 11 αναβάτες και το moto4fun τερμάτισε στην πέμπτη θέση. Για ακόμα μια φορά κάναμε κακή εκκίνηση (ας όψεται η μίζα που μας πρόδωσε στην πρώτη προσπάθεια) και στρίψαμε στην πρώτη στροφή στην όγδοη θέση. Κρατώντας, όμως, σταθερά ανοδικό ρυθμό καταφέραμε να ανεβούμε μέχρι την πέμπτη, αποφεύγοντας τα λάθη και χωρίς πτώσεις. Πιο μπροστά, ο Σκιαθίτης Σωτήρης Αγγελής ήταν ένα επίπεδο ψηλότερα από τους υπόλοιπους, πήρε την πρωτοπορία νωρίς και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος, ενώ ο πιτσιρικάς Μπάκας Δημήτρης από τη Λαμία εντυπωσίασε με την οδήγηση του και ακολούθησε στην δεύτερη. Οι Σιώκας και Οικονόμου ήρθαν τρίτος και τέταρτος, ενώ ο Γιώργος Δαρδιώτης είχε μια όμορφη μάχη με το moto4fun (στην οποία όμως επικράτησε ο γράφων) και τερμάτισε στην έκτη θέση.

Η κατηγορία S2 συγκέντρωσε 14 συμμετοχές, πήρε εκκίνηση μισό λεπτό μετά την S1, ενώ ακριβώς πίσω της ακολούθησε η junior. Η άποψη μας είναι ότι οι νέοι αναβάτες δεν πρέπει να εκκινούν μαζί με τις μεγαλύτερες κατηγορίες, καθώς σε πολλά σημεία της διαδρομής είτε έπεφταν, είτε με μικρά κολλήματα δημιουργούσαν προβλήματα στον αγώνα των υπολοίπων. Ας το λάβουν υπόψη τους οι διοργανωτές και από τον επόμενο αγώνα η κατηγορία αυτή καλό είναι να εκκινεί ξεχωριστά πριν από τις υπόλοιπες. Νικητής στην S2 αναδείχθηκε ο Λαρισαίος Τσάκαλος Αναστάσιος ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Βολιώτης Βαϊτσης Γραμμένος, εντυπωσιάζοντας ακόμα και τον εαυτό του με την απόδοση του. Την τριάδα έκλεισε ο Αριστείδης Μπραζιώτης από την Καλαμπάκα.

Οι κατηγορίες champion ήταν αυτές που δημιούργησαν τις περισσότερες εντυπώσεις με τον τοπικό Τρίγκα Νάσο (στην S1) και τον Κώστα Τζιώρα (στην S2) από την Καλαμπάκα να σηκώνουν τους θεατές στις μύτες των ποδιών τους με την μεταξύ τους μάχη στους τελευταίους γύρους του αγώνα. Ο Τρίγκας, αν και ξεκίνησε στην τρίτη θέση της κατηγορίας του και γρήγορα βρήκε ρυθμό, είχε μια ατυχία όταν έσβησε η μοτοσυκλέτα του, χάνοντας αρκετές θέσεις. Με μυαλωμένη και σταθερή οδήγηση όμως, κατάφερε να φτάσει τον πρωτοπόρο Αλέξανδρο Δημητρίου, που μέχρι εκείνη τη στιγμή οδηγούσε ταχύτατα, να τον περάσει και να πάρει την καρό σημαία. Ο Νάσος Τρίγκας αγωνίζεται στο πανελλήνιο πρωτάθλημα enduro ως επίσημο μέλος της KTM HELLAS στην κατηγορία νέων και το scramble στα Τρίκαλα ήταν μια πολύ καλή προπόνηση ενόψει του διήμερου αγώνα για το πανελλήνιο πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη στις 24-25 Απριλίου. Δεύτερος ο Αλέξανδρος Δημητρίου που με εκπληκτική οδήγηση έμεινε σταθερός καθόλη την διάρκεια των ενενήντα λεπτών και τρίτος ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Τζιώρας με θητεία στο motocross, φέτος αγωνίζεται και εκείνος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα enduro στην Ε2 κατηγορία και η αθόρυβη αλλά αποτελεσματική του οδήγηση ήταν το χαρακτηριστικό του αγώνα στα Τρίκαλα. Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, ήταν ο ταχύτερος της ημέρας και περιόρισε τον ταχύτατο Βαγγέλη Τσίλα στην δεύτερη θέση. Τρίτος ο Λαρισαίος Κακαγιάννης Νίκος.

Τα μικρά πρωταθλήματα, αναμένεται να ενισχυθούν φέτος και μακάρι οι λέσχες που αναλαμβάνουν τους αγώνες να φανούν αντάξιες των προσδοκιών, διότι τέτοιου τύπου αγώνες κρατούν το ενδιαφέρον των αναβατών και των θεατών και αποτελούν μια πρώτης τάξης ευκαιρία για τα 'μεγάλα' ονόματα του χώρου να προπονηθούν και να αναδείξουν αντίστοιχες προσπάθειες. Ραντεβού στον επόμενο αγώνα του πρωταθλήματος, στις Πινακάτες Πηλίου στις 16 Μαϊου.

υ.γ.1: Οφείλουμε να αφιερώσουμε το πρώτο μας μετάλλιο στον Greg για την πολύτιμη βοήθεια του, στην πιο όμορφη γυναίκα με περιεχόμενο Σοφία που ανέβηκε στα όρη για να μας υποστηρίξει και σε ένα παλιόγατο που μας στηρίζει από την αρχή...

Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 14 Απρίλιος 2010 08:21